CFB


LOUISIANA HIGH SCHOOL FOOTBALL RATINGS

Menu

 

  MENU

Top 10
Full Rankings
By District
BCS Style Rankings
Head-to-Head
Projected W/L & Playoffs
This Week's Predictions


Show Only:
DI   DII   DIII   DIV
5A   4A   3A   2A   1A   ALL

 

PROJECTED END-OF-YEAR STANDINGS (Based on Current Ratings)

PROJECTED PLAYOFF TEAMS    (VIEW BRACKET)

1A-1 W L CW CL Playoff
Seed
Calvary Baptist 9 1 9 0
Glenbrook 8 2 7 2
Haynesville 7 3 6 2
Homer 5 5 5 3
Plain Dealing 3 7 3 5
Lincoln Preparatory School 4 6 2 6
Arcadia 2 7 2 5
Magnolia School of Excellence 1 8 1 6
Ringgold 0 10 0 9
1A-2 W L CW CL Playoff
Seed
Ouachita Christian 8 2 7 1
St. Frederick 8 1 7 1
Delta Charter 7 3 5 3
Oak Grove 5 5 5 3
Cedar Creek 5 4 4 4
River Oaks 4 6 4 6
Tensas 3 7 2 7
Sicily Island 2 8 2 7
Delhi 1 8 1 7
1A-3 W L CW CL Playoff
Seed
LaSalle 9 1 7 1
St. Mary's 8 2 4 1
Northwood - Lena 4 6 3 5
Logansport 3 7 3 3
Montgomery 3 6 3 3
Block 1 7 0 5
1A-4 W L CW CL Playoff
Seed
Grand Lake 9 1 6 1
Hamilton Christian 6 3 6 2
Basile 5 4 5 4
East Beauregard 5 5 4 4
Merryville 4 6 4 4
Gueydan 3 7 3 6
Elton 1 9 1 6
Oberlin 1 8 1 6
1A-5 W L CW CL Playoff
Seed
Westminster Christian 9 1 7 1
St. Edmund 9 1 5 1
Sacred Heart 6 3 4 2
Catholic - P.C. 4 6 3 3
Opelousas Catholic 5 5 2 4
North Central 0 8 0 6
1A-6 W L CW CL Playoff
Seed
Slaughter Community Charter 7 1 4 0
Southern Lab 5 3 3 1
Central Private 2 6 1 5
Thrive Academy 0 8 0 5
1A-7 W L CW CL Playoff
Seed
Ascension Catholic 6 2 5 1
Ascension Christian 4 5 3 5
White Castle 4 4 3 1
St. John 3 7 2 6
East Iberville 2 6 2 3
1A-8 W L CW CL Playoff
Seed
Hanson Memorial 7 3 5 3
Centerville 6 3 4 3
Central Catholic 5 4 4 1
Vermilion Catholic 5 5 4 3
Highland Baptist 4 6 3 6
Covenant Christian 3 5 2 4
1A-9 W L CW CL Playoff
Seed
Metairie Park Country Day 4 3 3 0
Riverside Academy 3 5 3 1
St. Martin's Episcopal 1 6 0 6
2A-1 W L CW CL Playoff
Seed
Jonesboro-Hodge 6 3 3 2
North Caddo 8 2 2 1
Lakeside 4 4 2 2
D'Arbonne Woods Charter 3 6 2 4
2A-10 W L CW CL Playoff
Seed
St. Thomas Aquinas 7 1 4 0
Northlake Christian 2 7 2 4
Springfield 3 6 1 2
Pope John Paul II 2 7 1 3
2A-11 W L CW CL Playoff
Seed
St. Charles 5 3 2 2
Isidore Newman 4 3 1 3
South Plaquemines 1 7 0 4
2A-2 W L CW CL Playoff
Seed
General Trass 9 0 6 0
Mangham 7 3 5 1
Rayville 5 4 4 3
Delhi Charter 4 6 4 5
Vidalia 5 4 3 3
Ferriday 1 7 1 5
Madison 1 7 1 5
Beekman Charter 0 8 0 4
2A-3 W L CW CL Playoff
Seed
Winnfield 8 2 6 2
Many 8 2 5 1
Red River 6 4 3 3
Lakeview 2 8 2 7
2A-4 W L CW CL Playoff
Seed
Avoyelles 9 1 5 1
Bunkie 5 4 4 4
Holy Savior Menard 1 9 1 5
2A-5 W L CW CL Playoff
Seed
Kinder 7 2 5 1
Rosepine 9 1 4 1
DeQuincy 4 6 3 3
Oakdale 4 5 3 3
Vinton 5 4 2 3
Pickering 1 9 1 6
2A-6 W L CW CL Playoff
Seed
Lafayette Christian 9 1 5 1
Notre Dame 7 2 4 1
Welsh 6 4 4 3
Lake Arthur 3 6 1 4
Port Barre 1 8 0 5
2A-7 W L CW CL Playoff
Seed
Loreauville 10 0 7 0
Ascension Episcopal 8 2 5 1
Catholic - N.I. 4 5 3 4
Franklin 4 4 3 3
West St. Mary 4 6 2 4
Delcambre 3 6 2 5
Jeanerette 2 8 1 5
2A-8 W L CW CL Playoff
Seed
Episcopal 9 0 7 0
East Feliciana 5 4 4 3
Port Allen 6 4 3 2
Dunham 5 4 3 2
Northeast 2 7 1 5
Capitol 1 8 0 5
2A-9 W L CW CL Playoff
Seed
Pine 7 2 6 1
Amite 5 3 4 1
Varnado 4 6 4 4
Independence 4 4 3 4
St. Helena College & Career Acad. 2 6 2 4
Kentwood 1 7 1 5
3A-1 W L CW CL Playoff
Seed
North Webster 8 2 4 1
Loyola Prep 4 5 2 3
Mansfield 3 6 2 2
Bossier 5 5 1 3
Green Oaks 0 10 0 7
3A-10 W L CW CL Playoff
Seed
M.L. King Charter 6 2 4 1
Booker T. Washington - N.O. 5 3 2 3
3A-11 W L CW CL Playoff
Seed
Haynes Academy 5 3 2 2
De La Salle 4 4 2 2
Thomas Jefferson 1 7 1 2
3A-2 W L CW CL Playoff
Seed
Sterlington 9 1 5 1
Union Parish 8 2 3 1
Carroll 4 6 3 3
Richwood 5 5 2 3
Wossman 4 5 2 3
3A-3 W L CW CL Playoff
Seed
Jena 7 2 4 1
Grant 6 3 4 2
Caldwell Parish 4 6 2 4
Buckeye 3 7 1 4
Marksville 2 8 1 4
3A-4 W L CW CL Playoff
Seed
Iowa 10 0 6 0
Westlake 8 2 5 1
St. Louis Catholic 5 5 4 4
Lake Charles College Prep 5 5 3 3
South Beauregard 1 9 1 4
Jennings 0 10 0 7
3A-5 W L CW CL Playoff
Seed
Church Point 9 0 7 0
Iota 8 2 7 2
Pine Prairie 8 2 5 2
Mamou 3 6 2 4
Northwest 2 8 1 6
Ville Platte 0 8 0 5
3A-6 W L CW CL Playoff
Seed
Erath 7 3 4 2
Abbeville 9 1 3 1
St. Martinville 7 2 3 1
Kaplan 5 5 2 4
Crowley 2 8 1 6
3A-7 W L CW CL Playoff
Seed
University Lab 10 0 7 0
Madison Prep 9 1 7 1
Brusly 7 2 6 2
West Feliciana 6 4 5 3
Glen Oaks 4 5 4 4
Parkview Baptist 3 7 3 6
Mentorship Academy 2 6 2 5
Baker 1 7 1 7
Collegiate Baton Rouge 0 6 0 6
3A-8 W L CW CL Playoff
Seed
Bogalusa 7 2 3 1
Albany 6 3 3 2
Jewel Sumner 2 6 2 3
Archbishop Hannan 3 5 1 3
Loranger 2 6 1 4
3A-9 W L CW CL Playoff
Seed
Patterson 8 2 3 2
Donaldsonville 7 2 3 2
E.D. White 6 2 3 2
St. James 6 3 2 3
Berwick 2 7 1 5
4A-1 W L CW CL Playoff
Seed
Huntington 8 2 5 1
Northwood - Shrev. 7 1 4 0
Minden 6 4 4 2
Booker T. Washington - Shr. 5 4 3 2
North DeSoto 3 7 2 3
Woodlawn - Shrev. 4 6 1 4
Evangel Christian 3 7 1 4
4A-10 W L CW CL Playoff
Seed
Belle Chasse 5 3 3 3
Landry-Walker 4 4 2 2
Edna Karr 3 4 1 3
4A-11 W L CW CL Playoff
Seed
Warren Easton 5 2 3 1
John F. Kennedy 3 4 3 2
Lusher Charter 3 2 1 0
Eleanor McMain 2 6 1 5
George Washington Carver 2 5 1 4
Ben Franklin 0 5 0 1
4A-2 W L CW CL Playoff
Seed
Neville 9 0 5 0
Bastrop 3 7 1 3
Franklin Parish 0 8 0 4
4A-3 W L CW CL Playoff
Seed
Tioga 6 4 4 1
Leesville 5 4 4 2
DeRidder 5 5 2 2
Bolton 2 7 1 5
Peabody 1 9 1 6
4A-4 W L CW CL Playoff
Seed
Washington-Marion 6 3 4 2
Rayne 4 6 3 3
North Vermilion 3 7 3 2
Eunice 4 6 2 3
LaGrange 0 10 0 5
4A-5 W L CW CL Playoff
Seed
Teurlings Catholic 9 1 5 1
Westgate 7 3 3 1
Carencro 4 6 2 2
St. Thomas More 2 8 2 4
Northside 1 9 1 6
4A-6 W L CW CL Playoff
Seed
Cecilia 8 2 5 1
Breaux Bridge 6 2 5 2
Opelousas 4 6 3 3
Beau Chene 6 4 2 3
Livonia 1 9 1 5
4A-7 W L CW CL Playoff
Seed
St. Michael the Archangel 8 1 6 0
Liberty 7 2 5 2
Istrouma 5 3 5 2
Belaire 5 4 3 3
Tara 3 6 3 3
Plaquemine 1 7 1 7
Broadmoor 0 9 0 7
4A-8 W L CW CL Playoff
Seed
Morgan City 6 3 4 1
Assumption 3 6 3 3
Vandebilt Catholic 2 6 2 4
4A-9 W L CW CL Playoff
Seed
Salmen 8 1 5 0
Lakeshore 6 3 3 1
Pearl River 4 5 2 2
Franklinton 2 7 0 4
5A-1 W L CW CL Playoff
Seed
C.E. Byrd 9 1 6 1
Benton 8 2 6 2
Captain Shreve 8 2 5 2
Haughton 6 4 4 3
Natchitoches Central 6 4 4 4
Parkway 5 5 3 4
Airline 1 9 1 8
Southwood 0 10 0 7
5A-2 W L CW CL Playoff
Seed
West Monroe 6 3 6 2
Ruston 8 2 5 1
Alexandria 7 2 3 2
Ouachita Parish 5 4 3 3
West Ouachita 3 7 1 5
Pineville 2 8 1 5
5A-3 W L CW CL Playoff
Seed
Lafayette 8 2 6 1
Acadiana 7 3 6 2
Sulphur 5 4 5 3
Comeaux 5 5 4 3
Barbe 4 6 3 5
Southside 4 6 3 4
New Iberia 2 8 2 5
Sam Houston 1 8 0 8
5A-4 W L CW CL Playoff
Seed
Zachary 9 1 7 1
Walker 7 2 6 2
Live Oak 6 3 4 1
Central - B.R. 4 6 2 3
Scotlandville 3 6 2 4
Denham Springs 3 6 1 4
5A-5 W L CW CL Playoff
Seed
Catholic - B.R. 8 2 6 1
St. Amant 8 1 6 0
Dutchtown 5 3 4 2
Woodlawn - B.R. 3 5 3 4
McKinley 2 7 1 4
East Ascension 0 8 0 8
5A-6 W L CW CL Playoff
Seed
Northshore 9 0 7 0
St. Paul's 7 2 6 2
Ponchatoula 5 3 4 3
Covington 4 5 3 5
Mandeville 4 5 3 5
Slidell 3 6 3 5
Fontainebleau 0 8 0 7
5A-8 W L CW CL Playoff
Seed
Chalmette 5 3 5 3
John Ehret 3 5 3 5
Riverdale 3 5 3 5
5A-9 W L CW CL Playoff
Seed
Archbishop Rummel 5 3 5 2
Holy Cross 5 3 4 3
St. Augustine 4 2 4 1
Archbishop Shaw 3 5 3 4
Jesuit 3 3 3 3
Brother Martin 2 6 2 5
John Curtis Christian 1 4 1 3